Albkino.co | Filma me Titra Shqip
Mirëserdhët!
Kyçu / Regjistrohu

Artikujt e fundit


 • Filmat që patjetër duhet t'i shikoni të paktën një herë në jetë

   

  Disa filma janë aq të mirë sa që t’i shikosh edhe më shumë se njëherë përsëri nuk mjaftohesh.

  Por, prej të gjithë filmave më të mirë që janë krijuar deri më tani, nuk ka shanse që t’i keni parë të gjithë.

  Mos u brengosni, në një listë që Gazeta Express e transmeton për ju më poshtë, do të mund t’i mësoni emrat e 100 filmave më të mirë që mahnitën botën, duke fituar dashurinë e audiencës anë e mbanë saj.

  Këta janë ata:

  Dramë

  What’s Eating Gilbert Grape? 1993
  Dead Poets Society, 1989 
  Scent of a Woman, 1992 
  Seven Pounds, 2008 
  Gandhi, 1982
  Forrest Gump, 1994 
  The Notebook, 2004
  Breaking the Waves, 1996
  Cashback, 2005
  Pay It Forward, 2000
  Stranger Than Fiction, 2006
  The Ultimate Gift, 2006
  Good Will Hunting, 1997
  Knockin’ on Heaven’s Door, 1997
  Trainspotting, 1996
  The Shawshank Redemption, 1994
  The Valley of Light, 2007
  Offret, 1986
  The Fifth Seal, 1976
  Time, 2006
  Dogville, 2003
  Frida, 2002
  Noel, 2004
  Crash, 2004
  Hachi: A Dog’s Tale, 2008
  Rain Man, 1988
  A Beautiful Mind, 2001
  The Pursuit of Happiness, 2006
  The Next Three Days, 2010
  The Last Emperor, 1987
  Life Is Beautiful, 1997

  Sci-fi

  Limitless, 2011
  The Truman Show, 1998
  City of Angels, 1998
  Vanilla Sky, 2001
  Meet Joe Black, 1998
  The Family Man, 2000
  The Lake House, 2006
  K-PAX, 2001
  Bicentennial Man, 1999
  Avatar, 2009
  Mr. Nobody, 2009
  Inception, 2010
  Back to the Future, 1985
  Star Wars: Episode IV — A New Hope, 1977
  Artificial Intelligence: AI, 2001

  Fantazi

  It’s a Wonderful Life, 1946
  What Dreams May Come, 1998
  Groundhog Day, 1993
  Dogma, 1999
  Angel-A, 2005
  Big Fish, 2003

  Dramë-Krim

  City of God, 2002
  Alpha Dog, 2005
  Revolver, 2005 
  Fight Club, 1999 
  The Green Mile, 1999
  Irreversible, 2002
  Hearts in Atlantis, 2001
  Léon, 1994
  Lucky Number Slevin, 2005
  Catch Me If You Can, 2002
  Se7en, 1995

  Aventurë

  Eight Below, 2005
  Into the Wild, 2007
  127 Hours, 2010
  Interstate 60, 2001

  Muzikal

  August Rush, 2007
  Billy Elliot, 2000
  Hustle & Flow, 2005
  Lagaan: Once Upon a Time in India, 2001
  La leggenda del pianista sull’oceano, 1998
  La Vie en Rose, 2007
  The Chorus, 2004

  Melodramë

  Sweet November, 2001
  Feast of Love, 2007
  Lost in Translation, 2003
  Sparrow, 2008 
  Cruel Intentions, 1999
  A Walk to Remember, 2002
  Don Juan DeMarco, 1995

  Komedi-Romancë

  Love Actually, 2003
  A Good Year, 2006
  The Holiday, 2006
  Under the Tuscan Sun, 2003
  Flipped, 2010

  Sport

  The Legend of Bagger Vance, 2000
  Peaceful Warrior, 2006
  The World’s Fastest Indian, 2005
  Moneyball, 2011
  Friday Night Lights, 2004

  Komedi

  Last Holiday, 2006
  Amélie, 2001
  La belle verte, 1996
  Patch Adams, 1998
  As Good as It Gets, 1997
  The Mighty, 1998

  Dokumentarë

  Baraka, 1992 
  Cosmos: A Spacetime Odyssey, 2014
  Ashes and Snow, 2005

  Lexo më tepër »
 • 15 filmat që ia vlen t’i shikoni

   

  Pavarësisht faktit se secili nga këta filma zgjatë disa orë, ia vlen t’i shikoni për shkak të aktorëve të mahnitshëm që luajnë në ta.

  Dhe nëse nuk i keni parë disa prej tyre, ne ju rekomandojmë që t’i shikoni pasi që ia vlen ta shpenzoni kohën duke i shikuar ata.

  Kështu, në një listë emrash më poshtë, Gazeta Express ju rekomandon 15 filmat që ia vlen t’i shikoni.

  1. The Green Mile – Kohëzgjatja: 189 minuta.

  2. Gladiator – Kohëzgjatja: 155 minuta.

  3. Il buono, il brutto, il cattivo – Kohëzgjatja: 178 minuta.

  4. The Lord of the Rings – Kohëzgjatja e trilogjisë: 558 minuta.

  5. Schindler’s List – Kohëzgjatja: 195 minuta.

  6. Avatar – Kohëzgjatja: 162 minuta.

  7. The Matrix – Kohëzgjatja e trilogjisë: 405 minuta.

  8. Shichinin np samurai – Kohëzgjatja e filmit: 202 minuta.

  9. Once Upon a Time in America – Kohëzgjatja e filmit: 229 minuta.

  10. Apocalypse Now – Kohëzgjatja e filmit: 194 minuta.

  11. War and Peace – Kohëzgjatja: 373 minuta.

  12. Meet Joe Black – Kohëzgjatja: 178 minuta.

  13. Pearl Harbor – Kohëzgjatja: 183 minuta.

  14. Cloud Atlas – Kohëzgjatja: 172 minuta.

  15. The Curious Case of Benjamin Button – Kohëzgjatja: 166 minuta.

   

  Lexo më tepër »
 • Jennifer Lawrence, aktorja më e paguar më 2016

   

  Jennifer Lawrence është aktorja më e paguar në botë për vitin 2016.

  Lawrence, për vitin e dytë me radhë kryeson listën e revistës Forbes, sa i përket fitimit të të ardhurave në vit. Ajo pasohet nga aktorja Melissa McCarthy.

  Sipas Forbes, ylli i serisë “Hunger Games” ka fituar 46 milionë dollarë në 12 muajt e fundit, transmeton REL.

  Sidoqoftë, Lawrence, këtë vit ka fituar 11.5 për qind më pak të ardhura krahasuar me vitin e kaluar.

  Aktorja McCarthy këtë vit ka fituar 33 milionë dollarë, rreth 10 milionë më shumë se vitin e kaluar.

  E treta në renditjen e Forbes, është Scarlet Johannson, ylli i filimit “Captain America: Ciliv Wars”, me 25 milionë dollarë të fituara.

  Në top-dhjetëshen e aktoreve më të paguara janë Jennifer Aniston, Fan Bigbing, Charlize Theron, Amy Adams, Julia Roberts Mila Kunis dhe Deepika Padukone.

  Forbes ka llogaritur fitimet e aktoreve prej 1 qershorit 2015 deri më 1 qershor të këtij viti. 

  Lexo më tepër »
 • 10 filmat që duhet t’i shikoni dy herë

  Sa më të mirë të jenë filmat, aq më shumë vëmendje tërheqin që nga minuta e parë që i shohim.

  Historitë interesante, trillerët dhe fantazitë shkencore janë filmat që gjithmonë të bëjnë t’i shikosh përsëri.

  Për t’ua rikujtuar disa prej filmave që ia vlen t’i shihni përsëri edhe nëse i keni parë, Gazeta Express ka mbledhur më poshtë në një listë më të mirët.

  Looper

  Mulholland Drive

  Revolver

  Basic

  The Skeleton Key

  Donnie Darko

  Cloud Atlas

  Timecop

  The Game

  The Skin I Live In

  Lexo më tepër »
 • Filmat më të mirë të vitit 2016

  Filmat më të mirë të vitit 2016

  Nëse nuk e dini se çfarë filma të shikoni: Këta janë filmat më të mirë të vitit 2016 sipas The Telegraph

  1. JOY

  Regjisor: David O Russell

  Luajnë aktoreët: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Robert De Niro, Virginia Madsen, Diane Ladd, Isabella Rossellini, Elisabeth Röhm, Édgar Ramírez, Dascha Polanko.

   

  2. Yakuza Apocalypse: The Great War of the Underworld

  Regjisor: Takashi Miike

  Luajnë aktorët: Yayan Ruhian, Rirî Furankî, Hayato Ichihara.

   

  3. The Hateful Eight  

   

  Regjisor: Quentin Tarantino

  Luajnë aktorët: Kurt Russell, Samuel L Jackson, Tim Roth, Michael Madsen, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins.

   

  5. The Assassin

   

  Regjisor: Hsiao-Hsien Hou

  Luajnë aktorët: Qi Shu, Chen Chang, Satoshi Tsumabuki. 

  Lexo më tepër »
 • Filmat më të mirë të vitit 2015

  Filmat më të mirë të vitit 2015

  Birdman

   

  Me regji të Alejandro G. Inarritu, ku rolin kryesor e luan aktori Michael Keaton i shoqëruar nga Zach Galifianakis, Edëard Norton, Andrea Riseborough, Amy Ryan, Emma Stone, Naomi Watts.

  Birdman është një film që shfaq luftën e brendhsme të një aktori që dikur kihste shkëlqyer, e karriera e të cilit është në rënie. Ka fituar çmimin Oscar për regjinë më të mirë

  Selma

   

  Filmi “Selma”, me regji të Ava DuVernay, është një projekt artistik që paraqet periudhën kur njerëzit me ngjyrë në Amerikë e gjetën liderin që do t’u printe në kërkimin e të drejtave të tyre në Amerikë. Lidershipi i Martin Luter King, vjen në një film 128 minutësh, një film që paraqet historinë e njerëzve që fituan të drejtën e votës pas shumë vjet shtypjeje. Aktorët që luajnë janë: David Oyeloëo, Carmen Ejogo, Tom Wilkinson, Alessandro Nivola, Giovanni Ribisi, Tim Roth

  Foxcatcher

   

  Regjia e bërë nga Bennet Miller, e me lojën e aktorëve Channing Tatum, Steve Carell, Mark Ruffalo, Sienna Miller, Anthony Michael Hall, Vanessa Redgrave, filmi Foxcatcher është historia e vërtetë e dy vëllezërve, Dave dhe Mark Schulz, mundës olimpikë, të cilët i rikthehen sportit me kërkesën e milionerit John Eleuthere du Pont.

   

  Whiplash

   

  Filmi Whiplash është një dramë emocionuese që të mban të lidhur me minutat nëpër të cilat zhvillohet filmi. Aktori Miles Teller e luan rolin e një djaloshi të ri të apasionuar pas muzikës jazz i cili është baterist dhe mentori i tij shumë kërkues, rolin e të cilit e luan JK simons.

   

  Still Alice

   

   

  Një film nga dy regjisorë, Wash Westmoreland and Richard Glatzer, shfaqë jetën e një gruaje që vuan nga sëmundja e Alxheimer. Rolin kryesor e ka Julianne Moore, një profesoreshë linguistike e cila preket nga sëmundja që të bën të harrosh gjithçka, madje se edhe kush je.

   

  Mad Max: Fury Road

   

  Aktori Tom Hardy dhe aktorja Charlize Theron, sjellin pamjen e një bote apokaliptike. Film dinamik me shumë luftë e përpjekje për të zbuluar një botë tjetër për të jetuar, Mad Max cilësohet si një ndër realizimet më të mira të vitit 2015.

  Inside Out

   

   

  Filmi Inside Out me regji të Pete Docter dhe Ronaldo Del Carmen, është i animuar dhe paraqet jetën e një vajze 11 vjecare e cila jeton me emocionet e saja gëzimin, mërzinë, frikën dhe zemërimin.

  Spectre

   

  James Bond, agjenti 007 rikthehet në skenën filmike me edicionin “Spectre” me regji të Sam Mendes. Loja e Daniel Craig në rolin kryeson, e rikthen agjentin në qytetin e Romës.

  Carol

   

  Si çdo herë edhe këtë vit aktorja Cate Blanchet vjen me një dramë të mahnitshme. Në filmin me regji të Todd Haynes, ajo e luan rolin e Patricia Highsmith, personazhi i novelës Fifties New York, që zhvillon një histori dashurie në mes dy lezbikesh. Sipas kritikut Tim Robey, “filmi është i mahnitshëm, zemërthyes dhe mund të jetë gjëja më e pikëllueshme që e keni parë ndonjëherë”.

  Star Wars: The force Awekens

   

  Filmi që bëri historinë “Star Wars”, këtë vit u rikthye me pjesën më të re, pjesë e të cilit medoemos është Harrison Ford.

  Lexo më tepër »
 • Duhet ta shikoni: Traileri i plotë për filmin e ri të James Bond 'Spectre'


   

  "Më trego ku është ai ...?" "Ai është kudo! EON Productions + Sony Pictures kanë lëshuar trailerin e plotë të filmit 'Spectre, filmi  24 për James Bond, ku luan Daniel Craig si Agjenti 007. traileri i parë ishte një paraqitje e shkurtër e bukur e aventurës së re të Bondit, por këtë herë me të vërtetë zhyten në histori dhe gjithë personazhet që ai has gjatë rrugës. nga Ralph Fiennes si M, Ben Whishaw si Q, dhe Naomie Harris si Moneypenny, deri tek vajzat e reja të Bondit Monica Bellucci, Léa Seydoux dhe Stephanie Sigman, dhe gjithashtu si djali i këq Christoph Waltz si Franz Oberhauser dhe Dave Bautista si z. Hinx. unë jam i dashuruar në mënyrën se si duket kjo, me kinematografin e hijshme nga Hoyte Van Hoytema. Ta hajë dreqi kjo duket mahnitëse!

  Shiko Trailerin

  https://youtu.be/LTDaET-JweU

  Regjia e filmit Spectre është bërë nga Sam Mendes (Skyfall, Revolutionary Road, Road to Perdition, American Beauty) dhe është shkruar nga Neal Purvis & Robert Wave bashkë me John Logan, të gjithë me përvojë në shkrimet për James Bond. Një mesazh i fshehtë nga e kaluara e Bondit e dërgon atë në një shteg për të zbuluar një organizatë të keqe, Spektrin. Ndërsa M lufton forcat politike për të mbajtur gjallë shërbimin sekret, Bond, shkon për të zbuluar të vërtetën e tmerrshme prapa Spectre. Daniel Craig kthehet si 007 së bashku me Ralph Fiennes si shefi i ri M, Naomie Harris si Moneypenny, dhe Ben Whishaw si Q. Anëtarët e ri të stafit përfshijnë Christoph Waltz, Monica Bellucci, Dave Bautista dhe Lea Seydoux. Sony Pictures do të nxjerrë Spektrin në teatro më 6 nëntor 2015 këtë vjeshtë.

  Lexo më tepër »
 • Martin Campbell po bënë regjin e filmit 'The Foreigner' ku luan Jackie Chan


   

  Projekti tjetër për Jackie Chan tani është të punoj me një regjisor të ri. Deadline ka njoftuar se STX Entertainment është duke përfunduar një marrëveshje me regjisorin Martin Campbell, i cili do të jetë në krye të një adaptimi ku luan Jackie Chan. Filmi do të titullohet i huaji ''The Foreigner'', i përshtatur nga romani i Stephen Leather me titull ''The Chinaman'', të botuar për herë të parë në vitin 2008. Campbell së fundi ka bërë Green Lantern, por ka qenë i mbërthyer në "burgun e filmit" qysh atëherë, dhe është gjithashtu përgjegjës për Casino Royale, Edge of Darkness dhe Vertical Limit. Fjala është se ata janë duke synuar për të filluar prodhimin këtë vjeshtë, me marrveshjet duke u finalizuar me të gjithë tani.

  Ja përshkrimi i plotë nga libri i postuar në Amazon:

  Kinezi e kupton vdekjen.

  Jeton në xhungël, i heshtur dhe vdekjeprurës, ai kishte vrarë për Vietkongët dhe pastaj për amerikanët. Ai kishte shikuar i pafuqishëm kur dy bijat e tij më të mëdhaja u përdhunuan dhe vranë nga piratët Thai.

  Tani e gjitha kjo ka mbetur prapa tij. I qetë, duke punuar shumë dhe pa pretendime, ai po mëkëmbej në South Londonin në një biznes të tij.

  Deri në ditën kur gruaja e tij dhe vajza e vogël u shkatërruan nga një bombë e IRA-së në një dyqan në Knightsbridge.

  Pastaj, thjesht por me këmbëngulje, ai filloi ti kërkojë autoriteteve se cilët ishin njerëzit përgjegjës, çfarë ishin duke bërë. Dhe u largua, u la jashtë, duke u trajtuar si një njeri i bezdisur.

  Deri kur kinezi, mohoi drejtësinë, dhe vendosi të hakmarrej. Dhe u kthyer në luftë.

  Sipas detajeve nga Deadline, filmi është duke u zhvilluar nga STX Entertainment cili ka marrë "financime të konsiderueshme nga Kina" kështu që ka një përfshirje Kineze (edhe pse ndryshimi i titullit e bën atë më të mjegullt se që është). Përshkrimi i tyre thotë se Chan do të "luajë një pronar të përulur restoranti në lagjen e kinezëve të Londrës i cili është i detyruar të shtyjë kufijtë e tij moralë dhe fizikë për të gjetur grupin e terroristëve mashtrues irlandezë përgjegjëse për vdekjen e vajzës së tij të dashur, pasi sistemi i drejtësisë nuk arrin atë." Skenari është shkruar nga David Marconi dhe Peter Buchman. Chan ka qenë duke marrë role të profilit të ulët kohët e fundit, poashtu edhe punë dramatike si Police Story: Lockdown. Unë jam kurioz të shoh se si do del kjo.

  Lexo më tepër »
RSS