Albkino.co | Filma me Titra Shqip
Mirëserdhët!
Kyçu / Regjistrohu

Aventurë


 • Popular Who Am I? (1998)

  Who Am I? (1998)

  nga Admin Shtuar 1,443 Shikime / 1 Likes

  Një agjent sekret humbet kujtesën pasi bie nga një helikopter. Operativë të agjencive të tjera vihen në ndjekje të tij, por ai nuk ia ka idenë pse. Shkarko Filmin https://openload.co/f/zukFanJEyfM

  Featured
 • Popular Armour of God 2: Operation Condor (1991)

  Armour of God 2: Operation Condor (1991)

  nga Admin Shtuar 1,090 Shikime / 1 Likes

  Agjenti Jackie është i punësuar për të gjetur arin e Luftës së Dytë Botërore të nazistëve fshehur në shkretëtirën e Saharasë. Ai bëhet bashkë me tre gra. Të cilë

  Featured
 • Popular Armour of God (1986)

  Armour of God (1986)

  nga Admin Shtuar 706 Shikime / 2 Likes

  Jackie Chan dhe ndihmës i tij i paaftë janë dërguar në një kërkim nëpër Evropë për të gjetur një thesar misterioz të mbajtur nga një organizatë e fshehtë e murgjve. Shkar

  Featured
 • Popular Battleship (2012)

  Battleship (2012)

  nga Admin Shtuar 1,080 Shikime / 0 Likes

  Një flotë e anijeve është e detyruar të bëjë luftë me një Armatë me origjinë të panjohur, për të zbuluar dhe penguar qëllimet e tyre shkatërruese. Shkarko Filmin https://openl

 • Popular Djali Peshkaqen dhe Vajza Llave 2005 - Dubluar ne Shqip

  Djali Peshkaqen dhe Vajza Llave 2005 - Dubluar ne Shqip

  nga Admin Shtuar 1,129 Shikime / 6 Likes

  Maks është një fëmijë i vetmuar i cili krijon një botë imagjinare, ku tëgjithë në imagjinatën e tij dhe ëndrrat vijnë në jetë. Ai krijon dy karaktere;Djali Peshkaqen, një djal

  Featured
 • Popular Skubi Du - Perbindeshat U Cliruan (2004) - Dubluar ne Shqip

  Skubi Du - Perbindeshat U Cliruan (2004) - Dubluar ne Shqip

  nga Admin Shtuar 1,082 Shikime / 2 Likes

  Misteri Inc është duke marrë pjesë në hapjen e Muzeut Kulsonian tëKriminologjisë, ekspozita premierë shfaq kostumet e përbindëshave dhe kriminelëve. Shkarko Filmin https://openload.co/f/q6H8SgaaKAI

  Featured
 • Popular Zathura nje aventure ne Hapesire (2005) - Dubluar ne Shqip

  Zathura nje aventure ne Hapesire (2005) - Dubluar ne Shqip

  nga Admin Shtuar 525 Shikime / 2 Likes

  Dy vëllezër të rinj janë të tërhequr në një aventurë ndër-galaktike kur shtëpia e tyre udhëton në mënyrë magjike nëpër hapësirë dhe ata janë duke luajtur n

  Featured
 • Popular Macja ne Kapele 2003 - Dubluar ne Shqip

  Macja ne Kapele 2003 - Dubluar ne Shqip

  nga Admin Shtuar 420 Shikime / 0 Likes

  Sally dhe Konrad janë dy fëmijë të mërzitur jeta e të cilëve shkon për poshtë,deri kur një mace që flet vjen për ti vizituar ata. Shkarko Filmin https://openload.co/f/yIl-SYSE8Pg

 • Popular Cassidy Red (2017)

  Cassidy Red (2017)

  nga Admin Shtuar 375 Shikime / 0 Likes

  Cassidy Red është një romancë perëndimore e vendosur në sfondin e jugperëndimit amerikan të shekullit të 19-të. Filmi shfaq vajzën kokëfortë të një prostitutë që kthehet

 • Popular Jumanji (1995)

  Jumanji (1995)

  nga Admin Shtuar 513 Shikime / 0 Likes

  Loja magjike me zare iu çel një botë të rrezikshme aventurash të vegjëlve, Xhudi dhe Piter. Duke gërmuar në dhomat e një shtëpie të vjetër, fëmijët bëhen padashur pjesë e lo

  Featured
 • Popular Jumanji: Welcome to the Jungle (2017)

  Jumanji: Welcome to the Jungle (2017)

  nga Admin Shtuar 1,486 Shikime / 2 Likes

  Katër adoleshentë thithen në një videolojë magjike dhe e vetmja mënyrë që ata mund të shpëtojnë është të punojnë së bashku për të përfunduar lojën. Shkarko

  Featured
 • Popular Thor: Ragnarok (2017)

  Thor: Ragnarok (2017)

  nga Admin Shtuar 636 Shikime / 0 Likes

  I burgosur, i fuqishmi Thor e gjen veten në një duel vdekjeprurës gladiatorial përballë Hulkut, ish-aleatit të tij. Thor duhet të luftojë për mbijetesë dhe të sfidojë kohën, për të

  Featured
 • Popular The Mummy (1999)

  The Mummy (1999)

  nga Admin Shtuar 564 Shikime / 1 Likes

  Një amerikan që shërben në Legjionin e Jashtëm Francez, gjatë një gërmimi arkeologjik në qytetin antik të Hamunaptrës ngjall rastësisht një mumje që shkakton kërdi mbi të dhe

 • Popular Captain America: The Winter Soldier (2014)

  Captain America: The Winter Soldier (2014)

  nga Admin Shtuar 305 Shikime / 0 Likes

  Steve Rogers vijon udhëtimin e tij të gjatë si një superhero dhe ushtar Amerikan. Në këtë aventurë të re, ai përpiqet të gjejë vetveten në botën moderne pasi qëndroi i ngrirë

 • Broken Arrow (1996)

  Broken Arrow (1996)

  nga Admin Shtuar 181 Shikime / 0 Likes

  Terroristët vjedhin mbushje bërthamore nga ushtria amerikane, por nuk llogarisin në një pilotë dhe një roje të parkut nacional të cilët shkatërrojn planin e tyre. Shkarko Filmin https://openload.co/f/t0nMA

 • Popular Thor: The Dark World (2013)

  Thor: The Dark World (2013)

  nga Admin Shtuar 407 Shikime / 0 Likes

  Kur Xhein Foster pushtohet nga një fuqi e madhe, Thor duhet ta mbrojë atë nga një rrezik i kohërave të vjetra: Elfët e Errët. Shkarko Filmin https://openload.co/f/tFJ2ywq3qpc

 • Popular Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)

  Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)

  nga Admin Shtuar 318 Shikime / 0 Likes

  Kur Elizabet Suan, vajza e guvernatorit rebmehet nga Barbosa, miku i saj i femijerise Uill Terner bashkohet me Xhek Sparou nje pirat endacak te cilet duan te shpetojne Elizabeten…. Shkarko Filmin https://openload.co/f/IbxZCWjC4J0

 • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

  Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008)

  nga Admin Shtuar 259 Shikime / 0 Likes

  Arkeologu i famshëm, aventurieri Dr. Henry "Indiana" Jones është thirrur përsëri në veprim, kur ai ngatërrohet në një komplot sovjetik për të zbuluar sekretin prapa artefaktit misterioz të njohur

 • The Hunt for Red October (1990)

  The Hunt for Red October (1990)

  nga Admin Shtuar 229 Shikime / 0 Likes

  Në vitin 1984, kapiteni më i mirë i nëndetëseve të BRSS-së, shkel urdhrat dhe niset për SHBA. A është ai duke u përpjekur të sabotojë, apo të fillojë një luftë? Shkarko F

 • Live Free or Die Hard (2007)

  Live Free or Die Hard (2007)

  nga Admin Shtuar 188 Shikime / 1 Likes

  Xhon MekKlejn lufton një organizatë terroriste interneti e cila po mundohet të pushtojë Amerikën. Shkarko Filmin https://openload.co/f/Rxqg5rA6jpY

 • Die Hard: With a Vengeance (1995)

  Die Hard: With a Vengeance (1995)

  nga Admin Shtuar 178 Shikime / 0 Likes

  Xhon Mek-Klein dhe një pronar dyqani në Harlem vihen në shënjestër nga terroristi gjerman i cili planifikon të vjedhë Rezervat e Shtetit. Shkarko Filmin https://openload.co/f/Me3PkjQBKfs

 • Popular Rambo III (1988)

  Rambo III (1988)

  nga Admin Shtuar 702 Shikime / 3 Likes

  Komandanti i Rambos në Vietnam Kolonel Trautman është kapur peng në Afganistan, dhe varet nga Rambo nëse do që ta shpëtojë atë. Shkarko Filmin https://openload.co/f/pO2BJdBbbiM

  Featured
 • Popular U.S. Seals II (2001)

  U.S. Seals II (2001)

  nga Admin Shtuar 401 Shikime / 0 Likes

  Shkarko Filmin https://openload.co/f/5QOuU99_cjs

 • Popular Rambo: First Blood Part II (1985)

  Rambo: First Blood Part II (1985)

  nga Admin Shtuar 591 Shikime / 3 Likes

  John Rambo lirohet nga burgu nga qeveria për një mision top-sekret në vendin e fundit në Tokë ku ai do të donte që të kthehet në xhunglat e Vietnamit. Shkarko Filmin https://openload.co/f/Z6JztRokNTU

  Featured
 • Popular Valerian and the City of a Thousand Planets (2017)

  Valerian and the City of a Thousand Planets (2017)

  nga Admin Shtuar 328 Shikime / 3 Likes

  Një forcë e errët kërcënon Alfën, një metropol i stërmadh dhe shtëpi e qenieve të ndryshme nga një mijë planete. Operativët specialë Valeriani dhe Laurelina duhet të nxitojnë

 • Popular Tracker (2010)

  Tracker (2010)

  nga Admin Shtuar 351 Shikime / 0 Likes

  Një veteran afrikano jugor i luftës së Boerit sapo ka imgruar në Zelandën e Re dhe punësohet për të gjurmuar një njeri të akuzuar për vrasjen e një ushtari... Shkarko Filmin https://openload.co/f

 • Popular Who Finds a Friend Finds a Treasure (1981)

  Who Finds a Friend Finds a Treasure (1981)

  nga Admin Shtuar 337 Shikime / 3 Likes

  Në një ishull të vogë në Oqeanin Paqësor, Alan dhe Çarli përpiqen të gjejnë një thesar lufte të lënë pas nga ushtria japoneze gjatë Luftës së Dytë Botërore. S

 • Popular The Dark Tower (2017)

  The Dark Tower (2017)

  nga Admin Shtuar 555 Shikime / 0 Likes

  Qitësi i fundit, Roland Deshein, ka ngecur në një luftë me Uollter O'Dim, i njohur ndryshe dhe si Njeriu me të zeza. Rolandi i përket një urdhri që mbron Kullën e Errët e cila ruan universin nga djajtë

  Featured
 • Popular 6 Below: Miracle on the Mountain (2017)

  6 Below: Miracle on the Mountain (2017)

  nga Admin Shtuar 322 Shikime / 0 Likes

  Një skiator në kërkim të adrenalinës humb në një stuhi bore në mal në qytetin e High Sierras, ku arrin limitet e rezistencës së njeriut dhe detyrohet të përballet me demonët e tij vetia

 • Popular Walking Out (2017)

  Walking Out (2017)

  nga Admin Shtuar 470 Shikime / 1 Likes

  Dejvid, një adoleshent I rritur në qytet, udhëton drejt Montanës, për t’iu bashkuar babait të divorcuar, në sezonin e ri të gjuetisë. Baba dhe bir mundohen të krijojnë afrimitet, derisa një

 • Popular Jagga Jasoos (2017)

  Jagga Jasoos (2017)

  nga Admin Shtuar 373 Shikime / 0 Likes

  Xhaga Xhasos një detektiv i ri i zoti, së bashku me një shoqëruese gazetare nisen për të gjetur babain e tij. Midis rrezikut të vendeve të panjohura dhe njerëzve që i ndjekin, do arrijnë të zbulo

 • Popular Jungle (2017)

  Jungle (2017)

  nga Admin Shtuar 459 Shikime / 0 Likes

  Një grup shokësh drejtohen nga një guidë për në xhunglën e Bolivisë, në kërkim të një fshati indian. Ata shpejt kuptojnë se xhungla është një vend armiqësor dhe plot rrez

 • Popular The Adventurers (2017)

  The Adventurers (2017)

  nga Admin Shtuar 309 Shikime / 0 Likes

  Një hajdut me famë, por edhe karizmatik, bashkohet me dy kriminelë të tjerë për të bërë grabitjen e jetës. Kur një detektiv legjendar francez fillon t'i ndjekë përmes Evropës, atëh

 • Popular xXx: Return of Xander Cage (2017)

  xXx: Return of Xander Cage (2017)

  nga Admin Shtuar 527 Shikime / 0 Likes

  Ksander Kejxh besohet të ketë vdekur pas një aksidenti, por ai kthehet fshehurazi në veprim për një detyrë të re e jo të lehtë me stërvitësin e tij, Augustus Gibons. Shkarko Filmin https://openlo

  Featured
 • Popular Sword in the Moon (2003)

  Sword in the Moon (2003)

  nga Admin Shtuar 946 Shikime / 1 Likes

  Një numër i zyrtarëve të lartë janë duke u eliminuar sistematikisht nga një vrasës dhe asistentja e tij femër, dhe gjenerali Choi emeruar për t'i dhënë fund masakrës. Shkarko Filmin https://

  Featured
 • Popular Strange Wilderness (2008)

  Strange Wilderness (2008)

  nga Admin Shtuar 493 Shikime / 0 Likes

  Me rënien e çmimeve për një shfaqje televizive me temë në shkretëtirë, dy tifozë të kafshëve shkojnë në Ande në kërkim të Bigfoot. Shkarko Filmin https://openload.co/f/e36Dg

 • Popular Star Trek: Nemesis (2002)

  Star Trek: Nemesis (2002)

  nga Admin Shtuar 606 Shikime / 0 Likes

  Ndërmarrja është transferuar në Romulan, me sa duket, sepse duan të negociojnë një traktat paqeje. Shkarko Filmin https://openload.co/f/dm97QQAN3us

  Featured
 • Popular Star Trek: Insurrection (1998)

  Star Trek: Insurrection (1998)

  nga Admin Shtuar 436 Shikime / 0 Likes

  Kur ekuipazhi i Enterprise mësojnë për komplotin e Federatës kundër banorëve të planetit unik, Kapiteni Picard fillon një rebelim të hapur. Shkarko Filmin https://openload.co/f/jYy_8JCqFus

 • Popular Star Trek: Generations (1994)

  Star Trek: Generations (1994)

  nga Admin Shtuar 429 Shikime / 0 Likes

  Captain Picard, me ndihmën e gjoja të vdekurit Kapitenit Kirk, duhet të ndalë një të çmendur që do të vrasë në një shkallë planetare në mënyrë që të hyjë n&eu

 • Popular Peter Pan (2003) - Dubluar ne Shqip

  Peter Pan (2003) - Dubluar ne Shqip

  nga Admin Shtuar 2,136 Shikime / 3 Likes

  Fëmijët e familjes Darling vizitohen nga Piter Pan, i cili i merr ata në NeverNever Land dhe atje bëjnë një luftë të ashpër me Piratin e keq Kapitenin Huk. Shkarko Filmin https://openload.co/f/D8r1ejoFB7c

 • Popular Star Trek III: The Search for Spock (1984)

  Star Trek III: The Search for Spock (1984)

  nga Admin Shtuar 589 Shikime / 0 Likes

  Admirali Kirk dhe ekuipazhi i tij rrezikojnë karrierën e tyre duke vjedhur Enterprise-në që të kthehen në planetin Genesis për të rimarrë trupin e Spock-ut. Shkarko Filmin https://openload.co/f/YjZKZDBA7GI

  Featured
 • Popular Star Trek V: The Final Frontier (1989)

  Star Trek V: The Final Frontier (1989)

  nga Admin Shtuar 676 Shikime / 0 Likes

  Kapiten Kirk dhe ekuipazhi i tij duhet të merren me gjysmë-vëllain të zotit Spock i cili rrëmben anijen Enterprise për një kërkim për Perëndinë në qendër të galaksisë. Shkarko Film

  Featured
 • Popular Star Trek IV: The Voyage Home (1986)

  Star Trek IV: The Voyage Home (1986)

  nga Admin Shtuar 688 Shikime / 0 Likes

  Për të ruajtur Tokën nga një hetim alien, admirali Kirk dhe ekuipazhi i tij i arratisur shkojnë prapa në kohë në shekullin e 20 për të marr të vetmen qenie që mund të komunikojë me ta,

  Featured
 • Popular Star Trek II: The Wrath of Khan (1982)

  Star Trek II: The Wrath of Khan (1982)

  nga Admin Shtuar 820 Shikime / 0 Likes

  Me ndihmën e ekuipazhit të anijes Enterprise, admirali Kirk duhet të ndalojë një Nemesis të vjetër, Khan Noonien Singh, që ta ndalojë në gjenerimin armës përfundimtare. Shkarko Filmin https://ope

  Featured
 • Sardaarji 2 (2016)

  Sardaarji 2 (2016)

  nga Admin Shtuar 289 Shikime / 0 Likes

  Nje fermer gjaknxehte i perzene ne australi duhet te mbledh nje shume te konsiderueshme parash para se te kthehet ne fshate. Shkarko Filmin https://openload.co/f/4S-nSFDNJ34

 • Popular Star Trek: The Motion Picture (1979)

  Star Trek: The Motion Picture (1979)

  nga Admin Shtuar 420 Shikime / 0 Likes

  Kur një anije aliene me fuqi të madhe i afrohet Tokës, admirali Kirk rimerr komandën në anijen kozmike Starship, në mënyrë që të ndalojë alienët. Shkarko Filmin https://openload.co/f/EsysArvF1ng

 • Popular Attila (2001)

  Attila (2001)

  nga Admin Shtuar 373 Shikime / 1 Likes

  Legjenda flet për një udhëheqës të madh, i cili do të gjejë shpatën e Zotit të Luftës, dhe me të do të sundojë botën. "Gerard Butler" Atila, Mbreti i Madh i hunëve dhe Flavius Aeti

 • Popular Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan (1989)

  Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan (1989)

  nga Admin Shtuar 576 Shikime / 0 Likes

  Një anije me studentë të diplomuar të shkollave të mesme të lidhura për Manhattan marrin me vete Jason Voorhees për udhëtim. Shkarko Filmin https://openload.co/f/jxVdRXvW3fA

 • Popular Transformers: The Last Knight (2017)

  Transformers: The Last Knight (2017)

  nga Admin Shtuar 609 Shikime / 1 Likes

  Autobotët dhe Deseptikonët janë në luftë ndërkohë që fati i njerëzimit varet në fije të perit. Optimus Praimi është zhdukur. Çelësi për të shpëtuar Tokën ndod

  Featured
 • Stealth (2005)

  Stealth (2005)

  nga Admin Shtuar 249 Shikime / 0 Likes

  Pilotët e Marinës, Ben Ganon, Henri Pursell dhe Kara Uejd ngarkohen me detyrën të trajnojnë një avion të ri pa pilot që bazohet në inteligjencën artificiale për të sulmuar objektiva jashtë t

 • Popular Spider-Man: Homecoming (2017)

  Spider-Man: Homecoming (2017)

  nga Admin Shtuar 737 Shikime / 2 Likes

  Piter Parker përpiqet që të balancojë jetën shkollore me luftimin e krimit si Njeriu Merimangë. Shkarko Filmin https://openload.co/f/f1eFBugfCbk

  Featured
 • Popular Chennai Express (2013)

  Chennai Express (2013)

  nga Admin Shtuar 361 Shikime / 2 Likes

  Rahuli duhet të hedhë hirin e eshtrave të gjyshit në ujërat e Rameshuaramit, por e gjen veten pa dashur në bordin e trenit Çenai Ekspres ku ngatërrohet me Menën, vajzën e një pedagog. Shkarko Filmin

 • Popular The Mummy (2017)

  The Mummy (2017)

  nga Admin Shtuar 452 Shikime / 0 Likes

  Nje princeshë e lashtë egjiptiane lirohet nga burgu i saj 5000 vjeçar. Tani që është më në fund e lirë ajo do të përmbushë misionin që kishte nisur para se ta mumifikonin të gjall&eum

 • Popular Gun Shy (2017)

  Gun Shy (2017)

  nga Admin Shtuar 1,073 Shikime / 1 Likes

  Një yll "rock" merret peng ndërkohë që është në pushime në Kili. Shkarko Filmin https://openload.co/f/s5uLrodtp6A

 • Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)

  Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)

  nga Admin Shtuar 287 Shikime / 0 Likes

  Rojtarët e Galaktikës vazhdojnë aventurat e tyre në skuadër, ndërsa zbulojnë misterin e atësisë së vërtetë të Piter Kuillit. Shkarko Filmin https://openload.co/f/AmIIs07PVf4

 • Popular Till We Meet Again (2016)

  Till We Meet Again (2016)

  nga Admin Shtuar 522 Shikime / 0 Likes

  Aventurat e ndryshme të një çifti, të ndarë, në Tajlandë, duke rikujtuar të shkuarën e tyre në Nju Jork. Shkarko Filmin https://openload.co/f/BTcT3Q4gL7s

  Featured
 • Baahubali 2: The Conclusion (2017)

  Baahubali 2: The Conclusion (2017)

  nga Admin Shtuar 297 Shikime / 0 Likes

  Kur Shiva, djali i Bahubalit meson per origjinen e tij ai fillon te kerkoje pergjigje. Ngjarjet e jetes se tij ballafaqohen me ngjarjet e shkuara ne mbreterine Mahishmati. Shkarko Filmin https://openload.co/f/FLi4_UAeNMM

 • Popular Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales (2017)

  Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales (2017)

  nga Admin Shtuar 874 Shikime / 2 Likes

  Kapiten Xhek Sparrou (Harabeli) me një tjetër aventurë. Një ushtri të vdekurish kërkon hakmarrje dhe i vetmi shpëtim për të është Tridhëmbëshi i Poseidonit. Shkarko Filmin https://openload.c

  Featured
 • Popular The Osiris Child (2016)

  The Osiris Child (2016)

  nga Admin Shtuar 333 Shikime / 1 Likes

  Një grup personash kërkojnë të gjejnë siguri nga një bombë në të ardhmen e largët. Shkarko Filmin https://openload.co/f/u1qvUuilv0E

 • Idiocracy (2006)

  Idiocracy (2006)

  nga Admin Shtuar 291 Shikime / 0 Likes

  Xho Bauers, përcaktimi i ''Amerikanit me nivel mesatar'' është kavja e zgjedhur nga Pentagoni për një projekt pllenimi. I harruar në kutinë ku e futën, zgjohet pas 5 shekujsh. Ai e gjen veten në mesin e një

 • Popular Street Fighter (1994)

  Street Fighter (1994)

  nga Admin Shtuar 331 Shikime / 0 Likes

  Koloneli Gaili (Van Damme) dhe heronj të ndryshëm të arteve marciale, luftojnë kundër tiranisë së diktatorit Bajson dhe ushtrisë së tij. Shkarko Filmin https://openload.co/f/ua-t75jO0nA

 • Popular Vanamagan (2017)

  Vanamagan (2017)

  nga Admin Shtuar 528 Shikime / 2 Likes

  Nje njeri qe jeton ne xhungel e gjen veten papritur ne qytet. Shkarko Filmin https://openload.co/f/Z9MOyvr9vE0

  Featured
 • Lowriders (2016)

  Lowriders (2016)

  nga Admin Shtuar 261 Shikime / 0 Likes

  Një artist i ri rruge në Los Anxhelosin jugor e gjen veten midis fiksimit te babait te tij për kulturën e makinave "Lowrider", vëllait të sapo liruar nga burgu dhe nevojës se tij për të treguar veten... Shkarko

 • Popular Wonder Woman (2017)

  Wonder Woman (2017)

  nga Admin Shtuar 744 Shikime / 3 Likes

  Përpara se të bëhej Wonder Woman, ajo ishte Diana, princesha e Amazonës e një luftëtare e stërvitur. Kur një avion rrëzohet në ishull dhe piloti i saj e informon rreth konfliktit të botës së

  Featured

Kategorit

RSS